Ambalaj Sektörü Nedir Türkiye’de Ambalaj Sektörü ile ilgili merak edilenler bu yazımızda bulabilirsin. Ayrıca Sosyal Fuarda yer alan sektör firmalarına ulaşabilirsin.

Ambalaj Sektörü Nedir | Türkiye’de Ambalaj Sektörü

Eğer bir ülkede üretim ve satış varsa o ülkede ambalaj sektörü olması kaçınılmaz. Türkiye’de ambalaj sektörü ile ilgili izlenimlerimize geçmeden önce kısaca ambalaj nedir, nerelerde kullanılır bir göz atalım.

Ambalaj Nedir?

Ambalaj içine konulan ürünü koruyan, en temiz ve en güvenilir koşullarda size ulaşmasını sağlayan, taşınmasını ve depolanmasını kolaylaştıran değerli bir malzemedir.

Ambalaj Nerelerde Kullanılır?

ambalaj sektörüAslında ambalaj ilaçlardan teknoloji ürünlerine, oyuncaklardan mutfak aletlerine kadar aklınıza gelebilecek neredeyse her alanda kullanılmaktadır. Nihai tüketiciye satılırken ürünü çevreleyen, satış ortamında kolay taşıma uygulamaları için satış birimlerini derlemek amacıyla kullanılan ve taşıma/nakliye esnasında oluşabilecek fiziksel hasarları önlemek için bir dizi satış biriminin ya da ikincil ambalajların taşınmasını /nakliyesini kolaylaştırmak amacıyla kullanılır.

Türkiye’de Ambalaj Sektörü

Aslında Türkiye’de ambalaj sektörü 1960’lı yıllarda kağıt, karton, selofan, cam ve ahşaptan oluşan dar ve görece masrafsız bir pazara dayanmaktaydı. Jüt çuvallar, karton, selofan, kağıt, cam ve ahşaptan oluşan ambalajlar ihracatta kullanılıyor, bunun dışında ki malzemeler maliyeti arttıran gereksiz bir lüks olarak önemsenmiyordu.
1970’li yıllara gelindiğinde, ambalaj sektörünün özellikle de ihracattaki önemi kavrandı. Aynı dönemde pek çok ülkenin ambalajlama enstitüsü kurulmuş ve konu ile ilgili araştırma ve geliştirmelerine başlamıştı. Ülkemizde de Ambalaj Araştırma Merkezinin kurulması çalışmaları 1977 yılında başlamıştır.
Türkiye'de ambalaj sektörüTürkiye’de bu sektör duraklama ve emekleme dönemini aşarak ilk gelişimini teneke kutu dalında yaşadı. Bu dönemde ilk kez kendi ürünlerini ambalajlamak için ambalaj üretimi yapan işletmelerin dışında yalnızca ambalaj üreten işletmeler kurulmaya başladı. Teneke kutu alanında yaşanan bu gelişme daha sonra karton ambalaj ve plastik ambalaj alanlarına da yayıldı.

Türkiye’de pet şişe üretimi

Türkiye’de bu sektör 1980’li yılların başında, ilk kez su ambalajlamada kullanılmaya başlanan pet şişe üretilmeye hız kazandı. Kısa süre içinde sıvı gıda maddelerinin de ambalajlanmasında yaygın halde kullanılmaya başlandı. Bu durum doğal olarak çok eski bir geçmişe sahip olan cam ambalajın pazar kaygısı ile teknolojisini yenilemesine neden oldu. Yine 1980’li yıllara kadar ithal edilen alüminyum kutu ülkemizde de üretilmeye başlandı.
Türkiye’de oluklu mukavva
Türkiye’de oluklu mukavva sanayinin kurulması ise Seka’nın 1954 yılında ilk oluklu mukavva fabrikasını işletmeye açması ile gerçekleşti. Özel sektörün bu sanayi dalına ilgi göstermesi ve yatırım yapması 1960’lı yılları buldu. 1981-1995 yılları arasında ise Türkiye oluklu mukavva sanayinin en hızlı gelişme dönemi oldu.

Faliyet Gösteren 3 Bin Firma

Türkiye oluklu mukavva sanayinde yer alan tek kamu kuruluşu alandan çekilmiştir. Bugün sektörde yaklaşık 3 bin firmanın faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor. Bu firmalardan büyük kuruluşların bazıları 1981 yılından başlayarak gelişmiş teknolojiye dayanan yüksek kapasiteli yatırımlara yönelmiş bazıları da ikinci ve üçüncü oluklu hatlarını işletmeye almışlardır.

Türkiye’de Ambalaj Sektörü Raporları

Türkiye Ambalaj Sektörü Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığının raporu’na göre, Türkiye’de plastik ambalaj üretimi yaklaşık 1,5 milyon tonun üzerindedir. Türk PE ve PP dokuma torbalar ve çuvallar sektörü önemli üretim ve ihraç kapasitesine sahiptir. Kağıt, karton ve oluklu mukavva ürünleri, bu sanayinin önemli sektörlerden biri haline gelmiştir ve ambalaj sanayindeki üretimin büyük bölümü bu sektöre aittir. Türkiye gelişmiş bir cam sanayine sahiptir. Cam sanayinde, Türkiye Şişe ve Cam Fab. A.Ş. iç pazara hakim durumdadır ve Anadolu Cam, cam ambalaj ihracı yanı sıra ambalaj üretim teknolojileri de ihraç etmektedir. Cam ambalaj, geri dönüşümün büyük önem kazandığı günümüzde, özellikle gıda sektöründe kullanılmaktadır.

İhracat

Türk ambalaj sanayi ürünleri ihracatı 2015 yılında 3,74 milyar dolar olmuştur. 2010 – 2015 yılları arasında ise yaklaşık %50 oranında bir artış göstererek 2,47 milyar dolardan 3,74 milyar dolar seviyesine yükselmiştir. 2015 yılında bu sanayi ihracatında % 68’lik payı ile plastik ambalaj ürünleri ilk sırayı almaktadır. Plastik ambalaj ihracatı bir önceki yıla göre % 6,5 azalarak 2015 yılında 2.556 milyon dolar olmuştur. 2015 yılında kağıt ve karton ambalajların ihracatı 790 milyon dolar olmuştur.

İhraç edilen başlıca ürünler

İhraç edilen başlıca ürünler, kağıt ve kartonlar, oluklu mukavva, kutular, sandıklar ve diğer ambalajlama kaplarıdır.
Diğer önemli ambalaj grubu, toplam ambalaj sektöründeki % 9’luk ihracat payı ile metal ambalajıdır. 2015 yılında metal ambalaj ürünlerinin toplam ihracatı 331 milyon dolar olmuştur. Cam ve ahşap ambalaj ürünleri diğer önemli ihracat ürünlerdir. Bu ürünler; damacanalar, şişeler, mataralar, kavanozlar, ampuller, ahşap kutu ve paletlerdir. 2015 yılında cam ambalaj ihracatı yaklaşık 32 milyon dolar, ahşap ambalaj ihracatı ise 31 milyon dolar olmuştur. Türk ambalaj sanayi ürünleri 200 üzerinde ülkeye, AB ülkeleri başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu, Doğu Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilmektedir. Ülkeler bazında baktığımızda ise 2015 yılında Almanya, İngiltere, Irak, Fransa, İran, İtalya, İsrail, Hollanda, Mısır ve Azerbaycan başlıca ihracat yaptığımız ülkelerdir. 2011 yılında ambalaj sanayi ihracatında Almanya’nın payı % 8, İngiltere’nin payı % 7, Irak’ın payı % 7, Fransa’nın payı % 4,5 ve İran’ın payı % 4 olmuştur.

İthalat

Türkiye’nin ambalaj malzemeleri ithalatı 2015 yılında 2014 yılına göre % 12 oranında azalarak yaklaşık 3,2 milyar dolar olmuştur. En önemli ithal kalemleri olan plastik ambalajlar ambalaj ithalatının % 55’ini, kağıt, karton ve oluklu mukavva ambalajlar ambalaj ithalatının % 35’ini oluşturmaktadır. Ambalaj malzemeleri ithalatımızda başlıca ülkeler Almanya, Çin, İtalya, ABD, Güney Kore, Fransa, İngiltere, Polonya, Finlandiya, İspanya ve Belçika’dır. Ambalaj malzemeleri ithalatımızda Almanya’nın payı % 19, Çin %13, İtalya ve ABD %9, ve Güney Kore’nin payı % 5 olmuştur.

DÜNYA TİCARETİ

Sektörde büyümeyi sağlayan etkenler kentleşme, inşaat ve konut yatırımları, gelişmeye başlayan sağlık hizmetleri sektörü ve Brezilya, Çin, Hindistan ve bazı Doğu Avrupa ülkeleri gibi gelişmekte olan ekonomilerdeki hızlı büyüme olarak sıralanabilir. Gelişmekte olan bölgelerde harcanabilir kişisel gelirde yaşanan artışlar tüketimi artırmakta ve artan tüketim sonucunda ambalaj talebi de yükselmektedir. Örneğin, tüketiciler üzerindeki zaman baskısı nedeniyle çamaşır ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalarda yaşanan talep artışı, sadece bu eşyaların paketlenmesi için gerekli olan talebi değil, bu makinelerin çalıştırılması için gerekli olan ev bakım ürünleri talebini ve dolayısıyla bu ürünler için gerekli ambalaj talebini de artırmaktadır.

2015 yılı dünya ambalaj sanayi ihracatı

Yaklaşık 261 milyar dolar olmuştur. Bir önceki yıla göre % 9 oranında azalmıştır. Dünya ambalaj ihracatının % 57’sini plastik ambalaj, % 30’unu kağıt-karton ambalaj oluşturmaktadır. Sırasıyla ihraç edilen diğer ambalaj ürün grupları; metal, cam ve ahşap ambalajlarıdır. Dünyanın en büyük ambalaj ihracatçı ve ithalatçı ülkeleri Çin, Almanya, ABD, İtalya, Japonya ve Fransa’dır. Dünya ambalaj sanayi ithalatı 2015 yılında 259 milyar dolar olmuştur. Dünya toplam ambalaj ithalatının % 57’sını plastik ambalajlar, % 30’unu kağıt-karton ambalajlar, % 8’ını metal ambalajlar, % 3,5’ini cam ambalajlar ve % 1,5’ini ahşap ambalajlar oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük ithalatçı ülkeleri sırasıyla ABD, Almanya, Çin, Fransa, Meksika, İngiltere, Kanada, İtalya, Belçika ve Polonya’dır.

Eğer yazımızı beğendiyseniz aşağıda yer alan sosyal paylaşım düğmeleri ile arkadaşlarınızla paylaşmayı, konu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın. Ayrıca Sosyal Fuar bünyesinde yer alan Ambalaj sektörü firmalarına aşağıdaki karoselden ulaşabilirsiniz.

Sektörlerle ilgili son paylaşımlarımızdan ve Sosyal Fuar ailesine katılan son firmalardan haberdar olmak için bizi facebook ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Ambalaj Sektörü Firmaları