Etkili bir marka oluşturabilmek için marka yaratma süreci ve dikkat edilmesi gereken hususları ele alacağımız bu yazımızda; Nasıl Marka Olunur? sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

Marka OluşturmakMarka oluşturmak elbette kolay bir iş değildir. Kurduğunuz ya da kuracağınız işletmenizi bir kimliğe kavuşturmanız gerekir. Bu kimlik öyle olmalıdır ki; hem işletmenizi yansıtmalı hem de müşterileriniz nezdinde sattığınız hizmet ya da ürün ile tamamen örtüşen olumlu bir izlenim bırakmalıdır.

marka yaratmak

Etkili bir marka oluşturabilmek için bir kaç soruya yanıt bulmamız gerekecek ve verdiğimiz yanıtlar Marka yaratma süreci yöntemlerimizi belirleyecektir.

Etkili Bir Marka Oluşturabilmek

Etkili bir marka oluşturabilmek için cevap bulmamız gereken en temel sorular şunlar olmalıdır:

1) Sattığımız ürün ya da hizmet kimlere hitap ediyor? Hedef kitlemizi hangi yaş, cinsiyet, sosyal ve ekonomik grup ya da gruplar oluşturuyor?

Bu durum, oluşturacağımız markamızın logosundan, misyonuna, vizyonundan sloganına belirleyici olacaktır. Kime hitap ettiğini bilmek, onlara duymak ve görmek istediklerini sunmak demektir.

2) Potansiyel Rakipleriniz kimlerdir?


Rakiplerinizi iyi analiz edin. Onlarla benzer, farklı ve üstün yanlarınızı belirleyin. Böylelikle potansiyel müşterilerinizin neden sizi seçmesi gerektiğini keşfedecek ve başlattığınız Marka yaratma süreci için önemli bir başlangıç yakalayacaksınız.

3) Oluşturacağım Markanın İsmi Ne Olmalı?

Etkili bir marka ismi bulun. Bu, yukarıda saydığımız maddeler göz önünde bulundurulduğunda sırıtmayacak bir isim olmalı. Resmi web adresinizi de bu ismi baz alarak oluşturacağınızı unutmayın. Sattığınız ürün ya da hizmeti yansıtan, hedef kitlenize hitap eden ve potansiyel rakiplerinizden sizi bir adım öne taşıyan bir isim bulmanız marka oluşturmak için oldukça önemlidir.

4) Markanızın renk, yazı karakteri ve logosunu nasıl olmalı?

Gerek internet siteniz gerekse işletmenizde kullanacağınız yazılı ve görsel materyalleriniz için marka logonuzu, yazı karakterini ve renklerini belirlemeniz gerekecek. Artık söylemeye gerek var mı bilemiyoruz ama tabi ki logo, yazı ve renkler yukarıda saydığımız hususlara aykırı olmamalıdır.

5) Marka Sloganınız Nasıl Olmalı?

marka yaratma süreci

Motto olarak bilinen slogan kavramı, kurum kimliğinizi oluşturan ve markanızın hedef kitlenizin zihninde yer edinebilmesini sağlayan en önemli araçtır. Bu kapsamda sloganınızı oluştururken, özgün olmasına, markanızı yansıtmasına ve akıllarda yer eden kısa ve öz bir söz olmasına dikkat edin.

Hedef kitlemizi, potansiyel rakiplerimizi, marka adımızı, logo, yazı ve renklerini belirledikten sonra tüm bunlara uygun bir sloganla taçlandırdığımız marka yaratma süreci geride kaldı. Şimdi sıra nasıl marka olunur? sorusuna yanıt aramaya geldi.

Nasıl Marka Olunur?
Ne iseniz o olmanız çok önemlidir. Markanız için imaj yaratmak adına markanızı olduğunuzdan farklı görünmeniz zarardan başka hiç bir işe yaramaz. İnsanlar iş yapacağı kişi, kurum ya da kuruluşlara güvenmek ister. Bu kapsamda firmanızın görünürlüğünüze ve şeffaf olmasına özen gösterin.

nasıl marka olunur

Google Arama
İnsanlar Arama motorlarında ya da firma tanıtımı sitelerinde iletişim ve ulaşım bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilsinler. Örneğin; Google arama sonrası telefon, adres, web siteniz ve e-posta adresiniz gibi bilgiler insanlar tarafından kolayca görüntülenebilsin. Web siteniz Markanızın künyesidir. WEB siteniz ve firma tanıtımı yapan diğer siteler için etkili ve tamamen markanızı şeffaf bir şekilde anlatan tanıtım yazıları hazırlayın. Google arama sonrası kişiler farklı farklı tanıtımlarla karşılaşmasın.

İnternette Mutlaka Yer Alın

google arama

Potansiyel müşterilerinize markanızı tanıtabilmenin en önemli platformu şüphesiz İnternettir. İnternette yer alabilmek demek sattığınız ürün ya da hizmet ile ilgili yapılan aramalarda ilk sayfada hatta ilk sıralarda çıkmanız demektir. Bunun için iki yöntem vardır. İlki Google Ads ile belirli ücret karşılığında ve belirli bir süre için kendiniz belirleyeceğiniz kelimelerde ilk sayfada çıkabilmek. İkincisi ise iyi seo optimizasyonu ile ilk sayfada hatta ilk sıralarda yer alabilmektir. Bu yöntem profesyonel yardım ile ücretli olabileceği gibi, gerekli bilgi birikimine sahipseniz kendiniz ücret ödemeden markanızı ilk safya taşıyabilirsiniz.

Markanızı Sürekli Geliştirin

Marka yaratmak zor bir iş demiştik. Marka oluşturma süreci ise meşakkatli… Tüm bu sürecin layıkıyla üstesinden geldik ve yeni bir marka yarattık. Artık oluşturduğumuz markanın, değişen dünya karşısında yerini koruması için, sürekliliğini ve güncelliğini sağlamamız gerekiyor. Yeniliklere ne kadar açık olursanız değişimi o derece yakalamış olursunuz. Markanızla yani yaptığınız işle ilgili sürekli trendleri takip etmeli ve ulaşabildiğiniz tüm kaynakları okumalısınız. Alanınızda ne kadar uzmanlaşırsanız değişime o kadar hükmedersiniz. Bu durum markanıza değişim ve trendler karşısında mukavemet kazandıracaktır. Hatta değişim ve trendlerin çıkış kaynağı markanız olacak, rakipleriniz sizi yakalamaya çalışacaktır.

Sosyal Mecraları Kullanmayı Unutmayın

Sürekli güncel kalmanın en etkili yolu şüphesiz sosyal mecralardır. Yarattığınız markayı tam anlamıyla etkili bir marka yapabilmeniz, yani insanların zihinlerine yerleştirebilmeniz için kendinizi sürekli onlara hatırlatmanız gerekir.

sosyal medya kullanımı

Yapacağınız paylaşımlarla yakaladığınız inovasyonu ve trendleri müşterilerinize göstererek hem şeffaflığınızı ön plana çıkarmış olursunuz, hem de müşteri tanınırlığı konusunda rakiplerinize nazaran markanızı bir adım öteye taşımış olursunuz. Sattığınız ürün ya da hizmet söz konusu olduğunda daima akla gelen ve kişiler tarafından önerilen bir marka olmanın en önemli şartlarından biridir sosyal mecralar. Hatta mümkünse bir sosyal medya danışmanı ile çalışmanızda fayda var.

Firma Tanıtımınızı Yapın

Markanızı sürekli güncel tutabilmek ve daha geniş kitlelere duyurabilmek için bir diğer yöntem de şüphesiz reklam ve tanıtımlardır. Bu konuyu ele aldığımız Firma tanıtımı nasıl yapılır yazımızı okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sonuç Olarak…

Bu yazımızda; Etkili bir marka oluşturmak için marka yaratmak nasıl olur? Ardından köklü ve daima akıllarda yer eden bir marka nasıl olur? markalaşma süreci sonucunda büyük şirketlerle rekabet eder hale nasıl gelebilirsiniz? sorularına cevap bulmaya çalıştık.

Markanızın sektördeki yerini daima sağlam tutmak için insanların ihtiyaçlarını tespit etmeli ve onların güvenini kazanıp ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Tutarlı ve etkili bir mesaj ve görsel kimlikle hedefinizi ve amacınızı desteklemelisiniz. Ayrıca mağazanızda, internet sitenizde, telefon görüşmelerinde ve tüm hizmetlerinizde hiçbir şekilde kaliteden ödün vermemelisiniz…