Firma tanıtımı nasıl yapılır? Firma tanıtım yöntemleri nelerdir?  sorularına yanıt ararken, tanıtım yöntemleri olan, yazılı, işitsel ve görsel medyaya, internet, sosyal mecralar ve bu platformlarda nasıl tanıtım yapılabileceğine değineceğiz. Fakat öncesinde konu ile ilgili aklınıza takılan bir çok soruya açıklık getirerek yazımıza başlangıç yapalım.

Firma tanıtımı neden gereklidir?

firma tanıtımı neden gerekli

Firmaların tanınırlığı yıllık cirolarıyla doğru orantılıdır. Tnınırlıkları ne kadar yüksekse yıllık ciroları da o derece yüksek olacaktır.
Büyük bütçeli dev firmalar ya da küçük sermayeli mütevazi işletmeler… Tüm kar amaçlı kuruluşlar, bir şekilde kendilerini tanıtmak ve bu sayede daha çok müşteriye ulaşarak kazançlarını arttırmak zorundadırlar. Bir diğer husus ise; günümüz tüketim çılgınlığını göz önüne alalım. Her geçen gün aynı sektörde onlarca belkide yüzlerce işletme kurulmakta ve rekabet ortamı giderek kızışmaktadır. Bu kızışan rekabet ortamında ve her geçen gün artan işletmeler sonucu pazar payı daralmaktadır. Kendisini ön plana çıkarabilen işletmeler pastadan büyük pay alabilmektedir.
Dolayısıyla işletmelerin piyasada tutunabilmesi ve sektörde kendisine yer edinerek pastadan büyük pay alabilmesi için firmasının tanıtımını en iyi şekilde yapması büyük önem arz etmektedir.

Kalite ve Güven Duygusu

firma tanıtım

İster büyük bütçeli dev bir işletme olun, isterse küçük sermayeli mütevazi bir işletme, her halükarda firmanızı geniş kitlelere tanıtıp, kabullenmeleri için iki ana özelliği firma bünyenizde barındırmanız şarttır. İlki imalatını yaptığınız ürün veya sunduğunuz hizmet, maliyeti ne olursa olsun, muhakkak kaliteli olmak zorundadır. Kaliteli mal üreten veya kaliteli hizmet sunan bir işletme, sektöre yeni giriş yapmış olsa bile, firma tanıtım yarışına bir adım önde başlar. İkincisi yani güven duygusu ise kaliteyle doğru orantılıdır. Yani siz ne kadar kaliteli ürün yada hizmet sunarsanız, müşteri o denli memnun olacak demektir. Bunun yanında hızlı teknik destek, yedek parça hizmeti, güvenli alışveriş, koşulsuz iade gibi müşteriyi adeta mıknatıs gibi kendisine çeken yan hizmetleriniz varsa, zor olan adımı başarmış, sektöre sarsılmaz bir merhaba demişsinizdir zaten. Geriye kaliteli ürün veya hizmetinizi en etkili bir şekilde müşterilerinize tanıtmak kalıyor.

Firma tanıtımı nasıl yapılır?

ücretsiz firma rehberi

1) Fizibilite Çalışması

Firma tanıtımının en önemli adımlarından bir diğeri fizibilite çalışmasıdır. Yani firmanızı ve sunduğu hizmeti yada imalatını yaptığı ürünü tanımalısınız. Sektördeki rakipleri bilmelisiniz.  Hangi mecralarda yer alınması gerektiğine (sosyal medya, televizyon, internet, gazete, dergi vs…) karar vermelisiniz. Tüm bu hususlar için maliyet hesabı yaparak bütçe ayırmalısınız.

2) Güçlü Yönler

Firmanızı ön plana çıkarabilmek ve hedef kitlesine kanıtlayabilmek için piyasadaki tüm rakiplerinizden üstün ve kullanıcı dostu yanlarınızı ön plana çıkartmalı ve bu doğrultuda bir tanıtım strateji geliştirmelisiniz.
Firma tanıtımı nasıl yapılır? sorusunun ana hatlarını oluşturduğumuza göre, dilerseniz sözü fazla uzatmadan Firma tanıtım yöntemleri nelerdir? sorusuna çevap bulmaya çalışalım. Daha anlaşılır olması açısından tanıtım yöntemlerimizi, olmazsa olmaz tanıtım yöntemleri ve işin fantazi boyutu olmak üzere iki kategori halinde düşünmekte ve incelemekte yarar görüyoruz.

Firma tanıtım yöntemleri nelerdir?

firma tanıtımı yöntemleri nelerdir

1) Yazılı, İşitsel ve Görsel Medya – Materyal (Televizyon, Radyo, Gazete, Gergi, Broşür, Afiş vs.) (işin fantezi boyutu)
Bu yöntemlere baktığımız zaman Televizyon dışında, zamanla popülerliğini yitirmeye başlamış ve maliyetinin görece daha yüksek olduğu yöntemlerdir diyebiliriz. Popülerliği görece az olması hatırı sayılır kitlelere ulaşamayacağınız anlamına gelmez. Radyo, gazete ve dergilere vereceğiniz reklamlar daha genel kitleye hitap etmenizi sağlarken, broşür, afiş gibi materyaller ise daha lokal ve küçük çapta bir işletmeyseniz sizin için uygun ve yeterli olabilecektir. Fakat bu yöntemler kullanışlılık ve maliyet açısından bakıldığında biraz işin fantezi boyutu olarak nitelendirilebilir.

2) Sosyal Medya (Twitter, Instagram, Youtube, Facebook, Linkedin vs…)
Bir düşünün… Neredeyse yukarıda saydığımız yöntemlerden dahada çok kitleye daha düşük bütçe ve hatta sıfır maliyetle, günün istediğimiz her saatinde ulaşabilme imkanımız varken, ve bu yöntemlere ulaşmak, bu yöntemleri kullanmak, yanımızdan hiç ayırmadığımız akıllı telefonlarımızla bile yapılıyorken, sosyal medya seçeneği daha da cazip hale geliyor.
Elinizde yeteri kadar takipçi kitlesi oluştuktan sonra, bu yöntemle de ürünlerinizi veya sunduğunuz hizmetleri, günün her saatinde dilediğiniz yerde tanıtabilirsiniz. Tanıtım gönderilerinizi veya video gibi içeriklerinizi oluştururken sosyal medyanın da bir arama motoru görevi görmeye başladığını unutmayın. Yani sosyal medyada yayınlamak üzere oluşturduğunuz tanıtım içeriğinizi yayınlarken anahtar kelime olabilecek kelime gruplarını kullanmaya, yazılarınızın başlıklarını buna göre uyumlu hale getirmeye özen gösterin. Dikkat ederseniz son yıllarda Facebook,Instagram ve Twitter paylaşımları da Google üzerinden gösterilmeye başlandı. Bu nedenle içeriklerinizi doğru anahtar kelimelerle paylaşırsanız, insanları Google aramaları üzerinden de sosyal hesaplarınıza çekme şansı yakalayabilirsiniz.3) İnternet ( Google Reklamları – Adwords ) ve Sosyal Medya ReklamlarıGünümüzde internet üzerinden satış yapan E-ticaret şirketlerinin büyük çoğunluğunun Google Reklamları (Adwords) kullandığını görüyoruz. Buna ek olarak internet sitesi bulunan her firma bu yöntemi kullanabilmekte ve sitelerindeki trafiği artırmak ya da tüketicileriyle olan iletişimini genişletmek için de Adwords reklam kampanyaları oluştura bilmektedirler. Böylelikle tüketiciler, direkt işletmelerin iletişim adreslerinize bu reklamlar ile ulaşabilmekte ve tüm bu etkileşimi, size sunulan kullanıcı paneliyle sayısal olarak izleye bilmektesiniz. Önceden sizin belirlediğiniz bütçe doğrultusunda günde kaç kişiye reklamınız gösterilmiş, kaçı internet sitenizi ziyaret etmiş ve bunun sonucu bütçenizden ne kadar harcamışsınız, birkaç tıkla göre bilmektesiniz. Bu durum sosyal mecra reklamları için de geçerlidir. Her sosyal mecra kendi bünyesinde, kendi kullanıcısına, sizin önceden belirlediğiniz bütçe doğrultusunda yine sizin hazırlamış olduğunuz tanıtım içeriğini göstermektedir. Size sunduğu kullanıcı panelinde sayısal verileri sunmakta ve bütçeniz doğrultusunda kaç kişiye ulaşabildiğiniz adım adım size göstermektedir.

Ücretsiz Firma Rehberleri

İnternet aracılığıyla en maliyetsiz ve pratik yöntem belkide ücretsiz firma rehberleridir diyebiliriz. Ücretsiz firma rehberleri aracılığıyla sıfır maliyet ve minimum çaba ile firma tanıtımınızı yapabilir, firma görsellerinizi ve ürün bilgilerinizi ücretsiz olarak tanıtabilirsiniz. Ayrıca web sitenize ücret ödemeden trafik çekebilmeniz (backlink) açışından da ücretsiz firma rehberleri kaçırılmayacak fırsatlardır. Yapmanız gereken şey üye olmak ve başvuru formunu doldurarak sitenizin ilgili firma rehberi bünyesinde yayınlanmasını sağlamaktır. Ücretsiz firma rehberleri ile can sıkan seo ayarları ve sayfa tasarımları ile de uğraşmak zorunda kalmazsınız. Başvuru formunu doldurursunuz ve arama motorlarına baktığınızda firmanızın ilk sayfalarda yer aldığını görürsünüz. Bu gerçekten en az çaba, minimum internet bilgisi ve sıfır maliyet ile maksimum sanuç alabileceğiniz bir yöntemdir. Şiddetle tavsiye ediyoruz!

Ücretsiz Firma Rehberleri neden ücretsiz?

Bu tarz hizmet sunan siteler genellikle daha çok kitleye ulaşabilmek ve işletmelerin tanınırlıklarını ön plana çıkarmayı amaçladıkları için ücretsizdirler. Peki ama hiç gelir kaynakları yok mu? Elbetteki var. Gelir kaynağı olarak en güvenilir olan Google Adwords reklamları kullanılır. Bu reklamlar genellikle sizin ilgi alanlarınıza veya daha önceki internette yaptığınız taramalara dayanarak ilgili reklam verenler gösterilmektedir. Bu tarz sitelerde gezinirken, bildiğiniz ve güvendiğiniz reklamlarla karşılaştığınızda ( ki neredeyse tamamı güvenilirdir diyebiliriz) reklamlara tıklamaktan çekinmeyin. Reklamlara tıkladığınızda hem ilginizi çeken siteye ulaşmış olacaksınız, hem de size ücretsiz hizmet sunan firma rehberlerine cebinizden para çıkmadan maddi anlamda destek olmuş olacaksınız… Bir taşta iki kuş… Genelleme yapacak olursak, yararlı bulduğunuz ve bir şekilde takip ettiğiniz veya faydalandığınız güvenilir internet siteleri varsa ve bu sitelerde Adwords reklamları kullanılıyorsa, abartmadan, tadında ve tamamen organik olarak ilginizi çeken markaların reklamlarına tıklayabilirsiniz. Bu sitelerin çerez politikalarını incelemeyi de unutmayın tabi…

Unutmayın!

Son olarak firmanızı ve işletmenizin üstün yönlerini iyi tanıyarak, yukarıda saydığımız tanıtım yöntemlerinden size en uygun, kullanımı kolay ve pratik olanı seçmeyi unutmayın. Bu süreçte profesyonel destek almak isteyebilirsiniz. Bunun için işini layıkıyla yapan tanıtım ve reklam ajanslarından destek alabilirsiniz. Bu ekstra bütçe demektir evet ama zamandan ciddi tasarruf yapmanızı da sağlayabilir. Eğer özgün bir logonuz, dikkat çeken bir marka isminiz ve tanıtım videoları, postlar hazırlanan paket programları kullanmaya yeteneğiniz varsa, bu serüvene ilk etapta kendiniz girmelisiniz. En azından girişimcilik dışında gün yüzüne çıkmayı bekleyen tanıtım ve pazarlama yeteneğinizi de keşfetmiş olursunuz, ne dersiniz?