imar Barışı Nedir ? imar Barışı Ne Zaman Sona Eriyor ? imar Barışı hakkında merak edilenler neler ? Başvuru süresinin dolmasına ne kadar zaman kaldı ?

Değerli Sosyal Fuar Okurları,
Malumunuz üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen imar Barışı Nedir ? sorusu son günlerde en çok konuşulan konulardan arasında yerini aldı. Projenin detaylarını öğrenmek isteyenler de bir hayli arttı. Başvuru süresinin dolmasına ise az bir zaman kaldı. Gelin isterseniz bu zamana kadar konu hakkında henüz bilgi edinememiş okurlarımız için İmar Barışı neymiş? kısaca bir göz atalım.

imar Barışı Nedir ? merak edilen detaylar…

imar barışıLiteratürlerde yerini alan İmar Barışı aslında kelime anlamı olarak: Vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması anlamına gelmektedir. Fakat burada önemli bir husus var. Yasal olmayan yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen söz konusu imar barışı 31 Aralık 2017’ye kadar yapılan yapıları kapsıyor.
Yapıları kapsama alanına giren ve hala gereken başvuruyu yapmamış olan okurlarımız için bir dip not: e-devlet üzerinden 8 Haziran’da başvurular başladı ve şu zamana kadar Yapı Kayıt Belgesi almak için 2 milyonu aşkın müracaat oldu bile…
Peki tamam. 8 Haziranda başladı ve 2 milyonu aşkın yapı kayıt belgesi başvurusu alındı. İyi ama bu başvurular ne zaman sona erecek? dediğinizi duyduk. Vakit kaybetmeden sorunuza cevap vermeye çalışalım.

imar Barışı Ne Zaman Sona Eriyor ?

imar barışı ne zaman sona eriyor?

İmar Barışında son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 ama Bakanlar Kurulunun bu süreyi 1 yıl uzatma hakkı bulunuyor. Siz yinede 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkili kuruluşlara başvuru yapın. Bu konu hakkında size yardım etmekten memnuniyet duyacak mimarlık ofislerini de unutmamak lazım tabi. Başvurmak isteyenler Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu aracılığıyla başvurularını yapacak. Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek.

imar Barışı Ne Zaman Sona Eriyor ? sorusunun yanında bilinmesi gereken önemli hususlar ise; Kayıt bedelleri Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında alınacak. İmar Barışı ile konutu tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşlar cezaları iptal edilecek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılabilecek.

imar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Yapı Kayıt Belgesi için müracaat etmek istiyorsunuz. Bunun için yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Belgesi Formunun doldurulması gerekecek veya doğrudan ilgili kurum ve kuruluşlara yapılabilecek. Eğer Müracaatınızı e-Devlet üzerinden yapacaksanız, formu eksiksiz olarak doldurduğunuzdan ve Yapı Kayıt Belgesi bedelini yatırdığınızdan emin olun. Daha sonra Yapı Kayıt Sistemi tarafından oluşturulan yapı belgenizi, talepte bulunan yapı sahibi e-Devlet kanalıyla alabilecek.

imar barışı nedir?

imar barışı nedir?

E-devlet üzerinden değilde başvurunuzu kurum ve kuruluşlara yapacaksanız, Yapı Kayıt Belgesi Formu müracaat sahibinin beyanına göre eksiksiz doldurulup Yapı Kayıt Belgesi bedelini yatırdıktan sonra form sistem üzerinden onaylanmak üzere müdürlüğe gönderilecek. Daha sonra bir örneği talepte bulunan yapı sahibine verilecek. Unutmayın! Uygulama kapsamında her yapı için sadece bir Yapı Kayıt Belgesi düzenlenecek.

imar Barışı Nedir? diye merak ediyorsanız, yukarıda da söylediğimiz gibi, bu konu hakkında ülke genelinde profosyonel destek veren çok değerli mimar ofislerimiz var. En azından bir telefın açarak ücretsiz danışabilirsiniz diye düşünüyoruz.
Eğer Bursa’da yaşıyorsanız, Sosyal Fuar platformunda yer alan mimar ofislerimize BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz. Bizden bir selam çakın, eminim yardımcı olacaklardır. Ayrıca bir önceki yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.
Son olarak, Bize merak ettiğiniz konuları Bloglar sayfamızda yer alan formu doldurarak iletmeyi unutmayın.
Başka bir konuda görüşmek üzere…

Sosyal Fuar ile ilgili detaylı bilgiye aşağıda yer alan videodan ulaşabilirsiniz.

Firma Ekle