internette satış yapmak | Online Satış Sitesi Kurmak

Bu Yazımızda Online Satış Sitesi Kurmak,  internette satış yapmak ve e-ticaret nedir? E-ticaret devleri ve sektörün ülkelere göre piyasa payları hakkında bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca Sosyal Fuar bünyesinde yer alan online satış yapan firmalara da ulaşabilirsiniz.

Online Satış Sitesi Kurmak | İnternette Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bu Yazıda Online Satış Sitesi Kurmak İnternette satış yapmak ve bilinmesi gerekenler yer almaktadır. Ayrıca Sosyal Fuar bünyesinde yer alan online satış yapan firmalara da ulaşabilirsiniz.

online satış sitesi kurmakOnline satış yani nam-ı diğer E-ticaret (internette satış yapmak) hayli önemli olan konumunu gün geçtikçe sağlamlaştırmaktadır. Global iş dünyasına baktığımız zaman e-ticaret, özellikle gelişmiş ülkelerde, neredeyse durdurulması imkansız bir hızla büyümektedir.
Hepimizin bildiği gibi Endüstri ve ticaret birbirinden ayrılmaz iki kavramdır. Bir tarafta hızlı üretim, diğer tarafta ise ürettiğini yine en hızlı bir şekilde satmaya çalışan bir sistem var. Bu ikiliyi en az onlar kadar hızlı ve pratik bir platformda buluşturmak demek paraya para dememek olsa gerek… Dilerseniz kısaca konu ile ilgili istatistiki verilere bir göz atalım.Global anlamda e-ticaret ile uğraşan ilk on firma ve piyasa değerlerine göz attığımızda, konunun akıl almaz boyutlarını ve ciddiyetini görmek çoğumuzun rüyalarını kaçıracağa benziyor.

İlk Beş E-Ticaret Devi

Online Satış pazarını elinde tutan ilk on E-Ticaret Devi listesine bir göz atalım…

Amazon (ABD), Alibaba (Çin), eBay (ABD), JD (Çin), Walmart (ABD)

Liste başı olan Amazonun net satış gelirinin 72,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek 71,9 milyar dolarlık beklentiyi aştığını, şirketin aynı dönemdeki hisse senedi başına düşen karı 6,04 dolar ile 5,56 dolarlık beklentinin üzerinde gerçekleştiğini de bir kenara not alalım.

Business.com’a göre, dünyanın en büyük beş e-ticaret pazarına göz attığımızda ise yine rakamlar dudak uçuklatıcı…

Çin: 672 milyar $
ABD: 340 milyar $
İngiltere: 99 milyar $
Japonya: 79 milyar $
Almanya: 73 milyar $Bu arada listede adı geçen şirketlerin en fazla 20 yıl önce kurulmuş veya geleneksel satış modellerinden e-ticarete geçiş yapmış firmalar olduğunu unutmayalım. Bu firmalar bu denli dev pazarları oluşturmak ve deli paralar kazanmak için nasıl bir strateji izlemektedir diye sorabilirsiniz. Cevabı aslında çok basit. Aklınıza gelebilecek her türlü malı e-ticaret yolu ile kapıya teslim koşulu ile satmaktadırlar. Hepsi bu…

Ülkemizde E-Ticaret

Ülkemize baktığımız zaman durum pek iç açıcı değil.  2000’li yılların başında hareketlenen e-ticaret sektörü, dünya ortalamasına ve gelişmiş ülkelere nazaran henüz istenen seviyeye ulaşmış değil. GittiGidiyor, Hepsiburada, Trendyol, Markafoni ve Yemeksepeti gibi ilk beş firma önderliğinde e-ticaret sektörünü incelediğimizde, genel olarak gıda dışı perakende satışlarında yüzde 3 oranında bir pazar payına sahip. Yapılan araştırmalarda ise, nüfus yoğunluğu oranına göre işsizliğin düşük, gelir seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde e-ticaret büyük bir artış göstermektedir. Son olarak bilmemizde fayda var ki; tüketici hakları ve müşteri hakları açısından da önem taşımakta olan e-ticarette satış oranının artmasını belirleyici faktörler fiyatların uygunluğu, hızlı teslimat ve hızlı iade olduğu tespit edilmiş.Yukarıda yer alan veriler doğrultusunda internette satış pazar payını ve yıllık satış gelirlerini düşündüğümüzde, gözü kapalı sektöre giriş yapmak geliyor insanın içinden… Peki ama nasıl?

Siz de bir işletme sahibiyseniz ve stoklu ürünleriniz varsa internette satış yapmak yoluyla ürün satışı için en kolay ve zahmetsiz yol şüphesiz bir e-ticaret sitesi açmak olacaktır. E-ticaret için ilk ve en önemli adım olan ticari faaliyet sürdürüyor olmanız, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Çünkü yeni bir işletme kurma zorunluluğunuz ortadan kalkıyor. Fakat biz online satış piyasasına henüz başlamak isteyenleri göz önünde bulundurarak Online Satış Nedir | İnternette Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler’ konusuna değinmek istedik.

Öncelikle ne yapmak istediğiniz konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Ne yapmanız gerektiği konusunda fikriniz olduğunu düşünüyorsanız, internetten satış yapmak için ilk adım olan e-ticaret sitenizi oluşturmak ile başlayabilirsiniz. Sitenizi kurduktan sonra sektörün olmazsa olmaz altın kuralları karşınıza çıkacak. Hemen onlara da kısaca bir göz atalım. Bu kurallar size hitap etmiyorsa, yol yakınken dönün derim…

  1. E-ticaret İçin Vergi Mükellefi Olmalısın

İnternetten aldığınız siparişler karşılığındaki ödeme alabilmeniz için, müşteriye fatura kesmeniz, bunun için de bir şirketinizin olması gerekir. Ayrıca sanal pos başvuruları, alternatif ödeme yöntemleri vb. Online olarak kredi kartıyla ödeme alabilmek için şirketinizin olması şarttır.  Eğer herhangi bir şirketiniz henüz yoksa bir şahıs şirketi kurarakta e-ticaret sitenizi açabilir internetten satışlara başlayabilirsiniz. Şahıs şirketi kurmak için gerekli olan şartlara bu yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  1. Profesyonel Bir E-Ticaret Yazılımı Gerekir

E-ticaret sitenizi oluştururken, sitenizin sunduğu özellikler, hizmetler neler? Mobil cihazlarla uyumlu mu değil mi? Ödeme sistemi kullanışlı ve güvenli mi? Arama motoru indeksleme oranı ne kadar başarılı? Gibi birçok bileşeni içeriğinde barındırması gerektiğini unutmamanız gerekir.

Dolayısıyla e-ticaret sitenizi kurarken hazır bir e-ticaret altyapısı ile başlamanızı önemlidir. Çünkü, hazır e-ticaret altyapıları her sektöre yönelik ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirilmiştir. Online satışlarda başarılı olmanızı sağlayacak şekilde tasarlanacağından yukarıda saydığımız özelliklerin neredeyse tamamına haiz paketler olacaktır. Bu yazılımları satın alacaksanız, ilgili şirketin güvenilir olup olmadığına, sunduğu yazılımın aklınızdaki Online Satış stratejilerine hitap edip etmediğine lütfen dikkat edin.

  1. İnternette Satış Yapmak İçin Zaman Ayırmalısın
İşin en önemli tarafı işin sürekli olması için çaba sarfetmektir. Yani gereken ölçüde e-ticaret sitenize zaman ayırmanız gereklidir. E-ticaret sitenizi açıp bir köşede oturup, müşteri nasılsa gelir demek işin başlamadan bitmesi anlamına gelir. İnternet devasa büyüklüğü göz önünde bulundurulmalı ve ürünlerinizi kullanıcılara ulaştırmalısınız. Bunun için en ideal yöntem her sektörde olduğu gibi E-ticaret siteniz için de bir zaman planlaması yapmak olacaktır. Böylelikle sitenizin yönetimini ve performans izlemesini yapabilirsiniz. Başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmak için E-ticaret sektörünü, yenilikleri ve e-ticaret sitenizi sürekli takip etmeli bunun için de yeteri kadar (sosyal yaşantınızı aksatmayacak ölçüde) zaman ayırmalısınız.

  1. İnternet Mağazacılığı İçin Kredi Kartı ve Belli Bir Limit Şart

Ürün satışlarınız için paket bir altyapı mı kullanacaksınız ya da daha değişik bir yöntem mi izleyeceksiniz? Tanıtım ve reklam için ne kadarlık bir bütçe ayırmanız gerekiyor? En önemlisi ürün, ödeme, kargo ve tedarikçi gibi bütçe gerektiren değişkenler için banka hesabı ve belli bir kredi kartı limiti şart. Bu doğrultuda e-ticaret için ayıracağınız bütçeyi belirlemeniz hayati önem arz etmektedir.Son olarak Sosyal Fuar bünyesinde yer alan Online Satış firmalarına göz atmak isterseniz, aşağıdaki karoselden ulaşa bilirsiniz. Dilerseniz Buraya tıklayarak tamamını görebilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz aşağıda yer alan sosyal paylaşım düğmeleri ile arkadaşlarınızla paylaşmayı, konu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın. Ayrıca Sosyal Fuar bünyesinde yer alan Online Satış firmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sektörlerle ilgili son paylaşımlarımızdan ve Sosyal Fuar ailesine katılan son firmalardan haberdar olmak için bizi facebook ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sosyal Fuar Ailesine Sen de Katıl!

Ücretsiz Kaydol