Matbaacılıkta baskı çeşitleri nelerdir?

Matbaacılıkta baskı çeşitleri nelerdir? En iyi matbaa firmaları listesi ile ilgili yazımızı kaleme aldık. Siz de En iyi matbaa firmaları arasında yer almak istiyorsanız bize katılın. Ayrıca yazımızı paylaşmayı, konu ile ilgili yorum yapmayı ve işletme sahibiyseniz firmanızı eklemeyi unutmayın.

Matbaacılıkta baskı çeşitleri nelerdir?

Matbaacılıkta kullanılan en yaygın baskı çeşitleri olarak Tipo baskı, Serigraf baskı, Flekso baskı, Ofset baskı ve Digital baskı örnek olarak verilebilir. Vakit kaybetmeyelim ve hemen en yaygın baskı çeşitlerine sırasıyla göz atalım.

Modası Geçmiş Baskı

Günümüzde kullanımı iyice azalmış olan bu teknik, çok nadir kartvizit ve antetli kağıt basımında kullanılmaktadır. Tipo baskı; Metal harfler ile kalıp oluşturarak yapılan baskıya verilen isimdir. Bu teknikle yapılacak baskı öncesi, Metal harfler tek tek bir araya getirilerek basılacak kelime ya da cümle oluşturulur.

Zor ve zahmetli bir süreçtir

Dolayısıyla zor ve zahmetli bir süreçtir. Tipo baskı makinesinde biri kalıp silindiri, diğeri ise baskı silindiri olmak üzere 2 silindir bulunmaktadır. Kalıp üzerinde yüksekte kalan kısımlar mürekkebe boyanır, alçakta kalan kısım ise mürekkebi almaz. Böylelikle baskı gerçekleşir ve kalıp üzerindeki yazı direk olarak kağıda aktarılır. Kalıp üzerindeki görüntü daima terstir.

Ustalık Gerektirir

Baskı çeşitlerimizden ikincisi Serigraf Baskı çeşididir. Günümüzde, reklamcılıkta oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Seramik ve cam bardaklardan, mont ve şapka gibi giyim ürünlerine kadar bir çok ürüne baskı işlemi yapılabilmektedir.
Serigraf Baskı; Rakle denilen dikdörtgen bir aparat ile boyanın kumaşa geçmesini sağlayan ve ustalık gerektiren bir basım tekniğidir. Genelde az sayıda basım yapılacak ise bu teknik kullanılmaktadır.

En seri ve En hızlısı

Baskı çeşitlerinden üçüncüsü ise, Flekso Baskıdır. Yüksek hızda ve kalitede basım imkanı sağlayan ve maliyeti diğer basım tekniklerine göre çok düşük olan bu teknik genelde tirajı yüksek işlemlerde kullanılır.
Flekso Baskı; Ambalaj ürünleri, poşetler, oluklu mukavva ve etiket kağıtlarının baskısında kullanılmaktadır. Baskı, kalıbın yüzeyinde yüksekte kalan basılacak materyalin, mürekkep görmüş görüntülerinin basınç etkisi ile malzemenin üzerine geçmesi ile olmaktadır.

En yaygın ve Kaliteli baskı

Ofset Baskı günümüzde en yaygın olarak kullanılan ve en kaliteli baskı tekniğidir. Kartvizit, katalog, afiş ve broşür gibi tüm basılı kağıt ürünlerinde kullanılmaktadır.; Bu baskı tekniğinde, su ile mürekkebin kimyasal olarak birbirine karışmaması baskının yapılmasını sağlamaktadır. Baskı öncesi kalıp hazırlanır. Kalıp döndükçe mürekkep ve su merdaneler ile birbirine değer ve kauçuğun baskı materyaline temas etmesi ile baskı sağlanır.Sınırsız, Hızlı ve Net baskı

Digital Baskı; Bilgisayar üzerinde hazırlanmış ya da bilgisayara yüklenmiş olan fotoğraf ve tasarım gibi materyallerin, geliştirilmiş baskı teknolojisi sayesinde kağıda veya başka malzemelere aktarılmasıdır. Boyut sınırlaması olmaması, hızlılığı ve çok net baskı kalitesi olması nedeni ile son yıllarda çok tercih edilmektedir. Yeni bir teknolojidir, fakat baskı teknikleri hızla geliştiğinden gelişimini sürekli olarak arttıran bir baskı türüdür.

En iyi matbaa firmaları listesi

en iyi matbaa firmaları sitesi

Sosyal Fuar Ücretsiz Firma Tanıtım Platformu bünyesinde yer alan diğer tüm firmalarda olduğu gibi en iyi matbaa firmalarına da işinize yarayabileceği düşüncesiyle, altta yer veriyoruz. Eğer siz de işletme sahibiyseniz ve sektörünüz ne olursa olsun platformumuzda yer almak istiyorsanız, vakit kaybetmeyin. Sosyal Fuar Alanına katılın, sosyalfuar.com ve sosyalfıar.net farkı ile sektörde bir adım önde olun.