Bu yazımızda; Su arıtma sistemi nedir? Su arıtma sistemleri özellikleri nelerdir? sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Ayrıca yazımızın içerisinde yer alan linki tıklayarak su arıtma sistemleri firmalarının yer aldığı “su arıtma sistemi firmaları” kategori sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Su arıtma sistemi nedir?

su arıtma sistemi nedir su arıtma sistemleri özellikleri nelerdir

Su arıtma sistemi nedir? sorusunun en genel tanımı olarak; “Gelişen teknolojiyle birlikte yenilenen, bünyesinde özel filtreleme sistemi sayesinde ev ve iş yerleri gibi yaşam alanlarında kullanılan şebeke suyunun temizlenerek içelibilir hale getirilmesini sağlayan sistemlerdir.” diyebiliriz.

Su arıtma sistemleri firma listesi >>> Buraya Tıklayarak Göntüleyebilirsiniz.

Su arıtma sistemleri ve özellikleri nelerdir?

Su arıtma sistemleri ve özellikleri nelerdir? sorusuna cevap vermek adına nasıl çalıştıklarına bir göz atalım.
Suyun tam anlamıyla temizlenmesini sağlayan su arıtma cihazı çeşitleri, temiz bir şekilde su içme imkanını sunmaktadır. Su arıtma sistemleri ve özellikleri kapsamında su arıtma sistemlerine gelen su öncelikle ön filtrasyon sisteminden geçmektedir. Partikül filtresi olarak da bilinen bu aşama kapsamında oldukça küçük mikronluk bir takım zararlı partiküller buraya takılarak kalır. Sonraki aşamalarda suyun içerisindeki kötü tat ve kokuların arındırılması için aktif karbon filtre özelliği devreye girer ve suyun içerisindeki kötü tat ve koku tamamen arındırılırken istenmeyen klor da yine su içerisinde ayrıştırılır.
Tüm bu işlemlern ardından arta kalan farklı partiküller ve değişik birtakım kimyasal maddeler daha küçük boyutlarda olarak membran filtresine ve ters osmos sistemi altında takılarak suyun tamamen sağlıklı bir hale gelmesine imkan vermektedir. Bu sistem sonucunda suda bulunabilecek arsenik, kurşun, nitrat ve sodyum gibi çok ağır metal iyonlarının geçişi önlenmiş olur.

Su arıtma sistemleri ve Ters Osmos

Su arıtma sistemleri, özellikle son dönemlerde kaliteli marka ve modeller ile birlikte nano teknolojinin kullanıldığı ve Ters ozmos adı verilen işlemi gerçekleştiren cihazların üretilmesiyle büyük mesafe katetmiştir.
Ters ozmos teknolojisiyle şebeke suyu içerisindeki zararlı mineraller tamamen ortadan kaldırıp, yararlı minerallerin geçişine izin verilmektedir. Bu sayede vücut için gerekli olan potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elementlerin vücuda doğrudan geçiş yapmasına ve sağlıklı bir yaşam sürülmesine olarak verilmektedir.

Su arıtma sistemlerinin önemi?

Günümüzde artan kirlilik su arıtma sistemlerinin önemi konusunu ön plana çıkarmaktadır. Artan kirlilik doğrudan gelen şebeke sularında ki koku ve bir takım kimyasallarının oranını arttırmaktadır. Ayrıca binalarda bulunan su depoları bakteri üremesi bakımından elverişli olabilmektedir. Tüm bu durumların önüne geçebilmek adına su arıtma sistemleri ile çalışan su arıtma cihazları çok fazla kullanılmaktadır.

Su arıtma cihazlarının bakımı nasıl yapılmaktadır?

Farklı marka ve modellerdeki su arıtma cihazlarının bakımı pek fazla teknik bilgiye gerek olmadan rahatlıkla yapılabilmektedir.

“Fakat siz yine de ilgili markanın teknik servisi ile görüşmeden cihazlarınıza müdahale etmeyin.”

Özellikle sünger filtreler düzgün bir şekilde yıkandıktan sonra yeniden kullanılabilirler. Ancak belli bir kullanım ömrü olan bu filtreler, kullanım süresi sona erdiği zaman kesinlikle değiştirilmelidir. Bu süre genel olarak 6 ay ila 1 yıl kadar olabilmektedir. Bu filtrelerin farklı zararlı mineralleri ve birtakım mikrobiyolojik etkenleri sudan arındırarak temizliğini gerçekleştirebilmesi için mutlaka verilen süre kapsamında filtreler değiştirilmeli ve yenisi takılmalıdır. Bu sayede şebeke suyu ya da damacana sularını daha temiz ve güvenilir bir şekilde kullanmak mümkündür.