Türkiye’de En Geçerli Meslekler | En Kolay İş Bulan Meslekler

En Kolay İş Bulan Meslekler

Türkiye’de en geçerli meslekler hangileridir? En çok para kazandıran meslekler nelerdir? sorusu gerek üniversite sınavı sonrası tercih aşamasında olan öğrencilerimizde, gerekse henüz iş piyasasına atılma anlamında yolun başında olan genç vatandaşlarımızda merak uyandıran en temel konuların başında geliyor.

Artan İşsizlik Oranları

Meslek seçiminde Türkiye’de en geçerli meslekler hangileridir? En çok para kazandıran meslekler nelerdir? sorularına ek olarak bir diğer önemli faktörde artan işsizlik oranlarıdır. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK verilerine göre 2018 Ekim ayında %11,6 olan işsizlik oranı 2018 Kasım ayında %12,3 oldu. Genç işsizlik oranına baktığımız zaman bu rakamın %23,6 olduğunu görüyoruz. Bu veriler meslek seçimi aşamasında olan genç vatandaşlarımızı Türkiye’de En Geçerli Meslekler dolayısıyla En Kolay İş Bulan Meslekler arayışına yöneltmektedir.

Dilerseniz lafı fazla uzatmadan Türkiye’de En Geçerli Meslekler yani En Kolay İş Bulan Meslekler nelerdir bir göz atalım.


En Kolay İş Bulan Meslekler

Yapılan araştırmalar göre dijital dönüşümle birlikte günümüzde bildiğimiz birçok meslek önemini yitiriyor. Onların yerine;
Veri Bilimciliği
Robot Koordinatörlüğü
Endüstriyel Bilgisayar Mühendisliği
Bulut Hesaplama Uzmanlığı
Veri Güvenliği Uzmanlığı
Şebeke Geliştirme Mühendisi
3D Yazıcı Mühendisliği
Endüstriyel Kullanıcı Arayüzü Tasarımcılığı
Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı
gibi meslekleri ön plana çıkıyor. Bu meslekler arasında özellikle Veri Bilimciliği mesleğinin geleceğin meslekleri arasında yıldızının parladığını söylemek mümkün.
Yukarıda Türkiye’de En Geçerli Meslekler ve En Kolay İş Bulan Meslekler sıralamasını yaptık. Şimdide bu meslek arasında en popiler olan Veri Bilimciliğine kısaca yer verip yazımızı sonlandıralım.

Veri Bilimciliği Nedir?

Artan teknoloji ve dur durak bilmeyen teknolojik yeniliklere ayak uydurmak, bu yenilikleri takip etmek ve hatta tüm bu yeniliklere yön verebilmek tüm şirketlerin amacı ve en büyük problemidir. Eğer bu şirketler bir şekilde veri topluyorsa en az gelişen ve değişen teknolojiler kadar önemli bir problemle daha karşı karşıya kalacak demektir. Şirketler daha önce hiç karşılaşmadıkları çeşitlilik ve yoğunluktaki bilgiyle uğraştığı şu dönem beraberinde yeni bir meslek meydana getirdi. Veri Bilimciliği… Bugün büyük veriye yönelik araçları iyi kullanabilecek beceri ve zekaya sahip insanlar da en az teknolojiler kadar önem kazandı.

Veri Bilimcisi Ne İş Yapar?

Dağınık haldeki birçok veriye bir sistem getirerek analizi mümkün hale getirir. Böylece üst yöneticilere sunulan raporlar, bir karar alınırken tafsiye niteliği taşır ve alınan karar sonucu oluşacak hata sonrası yaşanabilecek maddi zararları en aza indirir. Türkiye’de herhangi bir üniversitede bölümü yoktur. Genellikle bu alanda çalışan kişiler matematik, istatistik, bilgisayar bilmi ve ekonomi alanında eğitim almış kişilerdir.

Eğer yazımızı beğendiyseniz aşağıda yer alan sosyal paylaşım düğmeleri ile arkadaşlarınızla paylaşmayı, konu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmında belirtmeyi unutmayın.

İş dünyası ile ilgili son paylaşımlarımızdan ve Sosyal Fuar ailesine katılan son firmalardan haberdar olmak için bizi facebook ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.